Jmenuji se Tomáš Vacek. Profesi grafika se věnuji 20 let. Realizoval jsem zakázky pro společnost Valbek-EU, Ministerstvo pro místní rozvoj (Czech Tourism), Liberecký kraj, Euroregion Nisa, ZOO Liberec… a mnoho dalších.
Jak pracuji? Cílím na jednoduchost, srozumitelnost a užitek. Snažím se, aby forma neválcovala obsah. Mé práce si klienti cení pro čistotu, neotřelost a vlastní rukopis. 

Trávnice / Turnov 2023

Všechno sám nedokážu. Při větších projektech spolupracuji se spolehlivým týmem kolegů dalších profesí: fotografy, grafiky, sazeči, ilustrátory, překladateli, korektory, programátory, kodéry...). Spolupráce funguje, dbáme na dobré vztahy. 
Zakázku se nesnažím "urvat" za každou cenu. Dbám na to, abychom si s klientem navzájem sedli a společně se dostali k výsledku, který ladí oku a dává smysl.
Z historie
Začínal jsem jako samouk. Ke svým dovednostem jsem se propracovával postupně. To, že mě zajímá péče o vizuální formu  jsem objevil při práci telekomunikačního projektanta. Nebavily mě  technické zprávy ani složitosti telekomunikačních schémat. Zajímalo mě jedině to, aby technická dokumentace naší firmy měla lepší štábní kulturu, než ta od konkurence. 
A tady jsem si uvědomil, že bych se chtěl věnovat grafice. Písma, barvy a geometrické tvary mě fascinovaly. Psal se rok 1997.
Cesta za mou novou profesí započala – učil jsem se na cestě. Od lidí a kolegů, které mi osud přivedl do života (Jiří Chalupa, Tomáš Pašek, Pavel Akrman a mnoho dalších...) Díky! Znalosti a dovednosti jsem doplňoval na kurzech a seminářích. Např.: InDesign (David Blatner), Pokročilá retuš u Stanislava Petery, knižní vazba (Jan Hybner, Vladimíra Šturmová z UMPRUM)...
Mezníky
2011–2012 / Ročenky pro ministerstvo pro místní rozvoj
2014 / Realizace rozsáhlého projektu Koberovská promenáda
2016 / Photoshop / Seminář pokročilé retuše a montáže u Stanislava Petery
2017 / Kniha Přírodní klenoty Podještědí získala ocenění Kniha roku Libereckého kraje 2017
2018 / Nový kabát pro obaly krmiv ZEA
2019, 2020 / Kurzy knižní vazby UMPRUM
2023 / Kniha Toulání po pražcích 

Timeline
1972 / Narozen v houfu Husákových dětí
1982 / První nadšení z číslic a grafických symbolů obtisků modelu MIG 15UTI
1990 / Maturita, svoboda a začátek sladkých devadesátek slaboproudého technika
1995 / V zahlcení technické zprávy telekomunikačních rozvodů zjišťuje, že ho vůbec nezajímá obsah, ale vzhled a úprava 
1998–2001 / Pobyt v USA, ponocování u Photoshopu a HTML kódu, přes den pracuji na stavbě, myji auta a podlahy
2001–2002 / Grafik a střihač v regionální TV
2002–2007 / Grafik v reklamní agentuře
2008–současnost / Grafik na volné noze 
2022–2023 / Externí lektor na Liberecké škole foto-grafické
Back to Top